Dvanáct hasičských vozidel a téměř sto hasičů se zúčastnilo taktického cvičení v Hajništi na Frýdlantsku. „Půjde o činnosti, které mohou nastat během skutečného požáru, do dnešní akce jsme zapojili hasičské jednotky okrsku Nové Město pod Smrkem a také hasiče z Mirska a Swiarowa a okolí,“ připomněl velitel zásahu Alan Láznička.

Námětem byl požár opuštěných budov bývalých kasáren , který vznikl při neopatrnosti při používání otevřeného ohně. Jednotky si postupně procvičovaly používání dýchací techniky v zadýmeném prostoru, používání radiostanic a signálů u zásahu. „Součástí je procvičování tvoření přívodního a dopravního vedení a také kyvadlové a dálkové dopravy vody. Důležité je řízení zásahu, v tomto případě jde o fiktivní rozsáhlý požár několika budov  a taktika zásahu s ohledem na bezpečnost jednotek je prioritní,“ upřesnil vedoucí cvičení Ladislav Rabina. Součástí cvičení se stala záchrana osob z jedné z postižených budov. Figuranty byly děti základní školy v Novém Městě pod Smrkem, jinak mladí hasiči. Pro ne se stalo cvičení neobyčejně silným zážitkem a jak mě sdělily, nejvíce se radovaly, když je hasiči vynášeli v náručí z objektu.
Polští hasiči měli, kromě  dálkové dopravy vody a zásahu u požáru, další úkol zbudovat polní nemocnici. Jak mě řekl velitel jednotek obce Leszna Waldemar Kleszcz, mají v tomto směru zkušenosti. „ Používali jsme nemocnici při selekci poraněných při povodních v Polsku před pěti a třemi lety. V rámci integrovaného záchranného systému ji využíváme například při lesních požárech pro případ poranění hasičů.“  Hasič záchranář Dariusz Gliszczynski pečlivě při cvičení „třídil“ poraněné děti podle druhu poranění a „stražaci“ z OSP Pobiedna je pečlivě uložili na polní lůžka.
Taktické požární cvičení bedlivě sledoval Ing. kpt. Radek Vojík z HZS Libereckého kraje. „Výsledné konstatování je, že akce proběhla na vysoké úrovni. Samozřejmě, že jsou určité rezervy. Oceňují naprosto bezchybnou spolupráci českých a polských jednotek a disciplinovanost,“ sdělil při vyhodnocení cvičení.
Spolupráce hasičů okrsku Nového Města pod Smrkem s OSP Mirsk a Lesna trvá patnáct let, pravidelně pořádají společná školení a výcvik, zajímavou akcí se stal nedávno výcvik na vodní ploše při záchraně osob nebo plnění bambivaku vodou v podvěsu vrtulníku pro hašení lesních požárů.

Hodnocení cvičení proběhlo v novoměstské zbrojnici, o překvapení se postarali polští hasiči v podobě „bigosu“, což je polský národní pokrm, který připravili pro všechny účastníky. „Bigos je chutný pokrm, brávali si ho s sebou lovci i formani, aby je zahřál a dodal energii, takže dnes jej předkládáme všem účastníkům,“ dodal s úsměvem Adam Padziok , velitel jednotek z Mirsku.

Věra Nutilová